Тіньовий ринок обороту сільгоспземель в Україні в 2017 році досягне 10 млрд. грн - УКАБ

Тіньовий ринок обороту сільгоспземель в Україні в 2017 році досягне 10 млрд. грн - УКАБ

Згідно з чинним законодавством України, земельні паї можуть оформлятися в оренду строком до 50 років або шляхом емфітевзису безстроково. Ці норми діють вже більше 10 років, однак активізація оформлення договорів оренди на 50 років і емфітевзису відбулася саме в 2016 році. Про це повідомляє Агрокраїна з посиланням на інформацію асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

 За підрахунками УКАБ, які були здійснені на основі статистичної інформації Міністерства юстиції, до кінця 2016 року тільки за допомогою емфітевзису буде оформлено близько 14 тис. договорів оренди (площею 65 тис. га землі), що в порівнянні з 2015 роком більше на 80%. Такі ж площі, за підрахунками експертів, будуть оформлені шляхом довгострокової оренди на 50 років. Лідерами в переоформленні є Одеська, Полтавська та Сумська області, де до кінця року буде оформлено близько 5 тис. договорів, що сумарно становить 20 тис. га землі. 

«Такий розвиток подій на земельному ринку свідчить про активізацію тіньових схем, адже оформлення договорів на 50 років і емфітевзису де-факто означає продаж земельних ділянок, - зазначив президент УКАБ Алекс Ліссітса. Це пов'язано як із зростанням бідності сільського населення, так і з відсутністю віри бізнесу в тому, що легальний ринок землі може запрацювати в найближчі роки ». Експерти «Українського клубу аграрного бізнесу» прогнозують, що в 2017 році буде укладено близько 40 тис. договорів емфітевзису та аналогічна кількість договорів на 50 років загальною площею 300 тис. га, що, для порівняння, становить площа с / г угідь Чернівецької області.

Виходячи з нині діючих розцінок за гектар землі, які коливаються від 20 тис. до 50 тис. грн. за гектар, залежно від регіону, можна говорити, що в наступному 2017 році операції на землі складуть 10-12 млрд грн. Для порівняння бюджет витрат на Фонд регіонального розвитку в 2017 році становить 9 млрд грн.

Такі тіньові або напівтіньові схеми покупки землі в деяких регіонах України призведуть до того, що в найближчі 5-7 років до 80% українських земель можуть змінити права власника шляхом емфітевзису або договорів оренди на 50 років.

«Таким чином, - підсумував Алекс Ліссітса, - через 5 років відміна мораторія на продаж с / г землі буде зайвою, оскільки більшість земель відійдуть у власність аграрних підприємств».

Коментарі

Щоб залишити коментар необхідно увійти

 
Безкоштовно
розміщуйте
свої пропозиції у
Facebook!
Агрокраїна
Facebook Group · 14 560 учасників
Приєднатися до групи
Скопіюй посилання своєї пропозиції та додай у групу!